ÇUBUKLU SİLOLAR, KENT YAŞAMINA GERİ KAZANDIRILDI.

Beykoz Çubuklu mevkiinde uzun yıllar akaryakıt depoları olarak kullanılan, işlevlerini kaybettikten sonra ise kaderine terk edilen Çubuklu Silolar, İBB Miras ve İBB Kültür tarafından başarılı bir dönüşüm hikayesiyle İstanbul’a yeniden kazandırıldı.

Şehrin endüstri mirasının önemli yapılarından olan Çubuklu Silolar, petrol tankerlerinden kültür, sanat ve yaşam merkezine uzanan bir yolculuğun sonunda kapılarını açtı. Siloların açılışı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından 10 Mart Pazar akşamı gerçekleştirildi.

İBB Miras’ın kapsamlı restorasyonu ile yeniden işlev kazandırılan Çubuklu Silolar, dünya çapında örnek teşkil edecek devasa bir kültür sanat alanına dönüştürüldü. Kompleks; Dijital Sanatlar Müzesi, Doğa ve Bilim Müzesi’nin yanı sıra kütüphane, atölye, gökyüzü çayırı, karşılama merkezi, sahne, kafe, restoran, çocuk ve sanat merkezi gibi alanları da içerisinde barındırıyor.

Tarihi alandaki Dijital Sanatlar Müzesi, çok amaçlı birimleri ve zengin etkinlik takvimiyle kapılarını kültüre, sanata ve bilime açıyor. Müzenin ilk sergisi; İBB Miras ve İBB Kültür’ün katkılarıyla, Ars Electronica’nın küratörlüğünde oluşturulan bir seçkiyi “Bilinci Yeniden Kurmak: Gerçek Nedir?” başlığıyla sanatseverlerle buluşturuyor. Sergide yer alan hem uluslararası hem de yerel dokuz farklı sanat pratiği, görünmez olana görünür bir yaklaşım getiriyor.