Bauhaus imaginista: Uzaklarda. İstanbul Sergisi Salt Beyoğlu’nda

Bauhaus’un kuruluşundan bir yüzyıl sonra gerçekleştirilen ve dört bölümlü bir sergiyle yayın, panel ve sempozyumlardan oluşan bauhaus imaginista, SALT Beyoğlu’nda Moving Away [Uzaklarda] bölümüyle sunuluyor. Bauhaus tasarım fikirlerinin 20. yüzyılın ilk yarısında farklı sosyopolitik ve jeopolitik koşullar altında nasıl yorumlandığına bakan bölüme, projenin uluslararası çıktılarının derlendiği “Toplu Araştırmalar” ile “Türkiye Tasarım Eğitiminden Örnekler” arşiv seçkisi ve atölyeleri eşlik ediyor.

Sergi 3 Nisan tarihinde kadar görülebilir.

Sanat, zanaat, tasarım ve mimarlığı bir araya getiren, Birinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından 1919 yılında Weimar’da faaliyete geçen Bauhaus’un kültürü, 1933’te kapatılıp, birçok üyesinin Almanya’dan kaçmak zorunda kalmasıyla Avrupa dışı ülkelere yayıldı. Böylece, geçen yüzyılın köşe taşı olay ve süreçleri, Bauhaus fikirlerinin yerel koşullara ne şekilde uyarlanıp hayata geçirileceğini tayin etti.

Bauhaus’un kuruluşunun 100. yıl dönümüne özel olarak Marion von Osten ve Grant Watson’ın küratörlüğünde hazırlanan bauhaus imaginista sergisinin bölümleri, Bauhaus’la ilişkili dört üretime dayanıyor: Corresponding With [Karşılıklı Yazışmalar] 1919’da yayımlanan Bauhaus Manifesto’yu, Learning From [Alınan Dersler] Paul Klee’nin 1927’den bir çizimini, Moving Away [Uzaklarda] Marcel Breuer’in 1926’da yaptığı bir kolajı ve Still Undead [Hâlâ Yaşayan Ölü] Kurt Schwerdtfeger’in 1922 tarihli Reflektorische Farblichtspiele [Renk-Işık Oyunu Yansıması] işini çıkış noktası alıyor. Bauhaus tasarım anlayışının dünyada kabul görmesini ayrıntılandıran bu dört bölümün içeriği, sanatçı, araştırmacı ve kültür kurumlarının katkılarıyla Hangzhou, Kyoto, Tokyo, São Paulo, Lagos, Yeni Delhi, Rabat, New York, Moskova, Berlin, Nottingham ve Bern’de düzenlenen sergiler, konferanslar ve atölye çalışmaları temelinde üç yılı aşkın bir sürede hazırlandı.

Uzaklarda, Bauhaus tasarım tartışmalarının 20. yüzyılın ilk yarısında ne gibi sosyopolitik ve jeopolitik koşullar altında biçimlendiğine; söz konusu fikirlerin Sovyetler Birliği, Hindistan, Çin, Tayvan, Kuzey Kore ve Nijerya gibi değişik coğrafyalarda nasıl dönüştürülüp yorumlandığına bakıyor. Uzaklarda’nın İstanbul sunumunda ayrıca, Türkiye’deki temel tasarım ve temel sanat eğitimlerinde öncü yaklaşımlar ve eğilimler irdeleniyor.

Sergi ve program detayları için: https://saltonline.org/tr/2186/bauhaus-imaginista-uzaklarda-istanbul?home

Paylaş

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket