ArchIst İç Mimarlık Yarışması’na Başvurular Başladı

MIMARSIV Selection kapsamında bu yıl üçüncü kez gerçekleşecek ARCHIST iç mimarlık yarışması için davet metni geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Bu yılki ARCHIST’in kurgusunu oluşturan iç mimar ve ürün tasarımcısı Tanju Özelgin’in kaleme aldığı davet metni, yılın temel fikrini ve yarışma ile Türk iç mimarlık projelerinden özellikle ortaya çıkarılmak istenenlerin niteliğini işaret ediyor. Profesyonellere açık olan yarışma için son başvuru tarihi 21 Şubat. ARCHIST kazananları, 18-19 Mart tarihinde gerçekleşecek olan MIMARSIV Selection etkinliğinde düzenlenecek ödül gecesinde sahiplerini bulacak.

Türkiye’nin iç mimarlık yarışması ARCHIST’in bu yılki kurgusunu gerçekleştiren Tanju Özelgin tarafından yazılan davet metninin duyurusu 2019’un son günlerinde yapıldı. Davet metni şu şekilde;

‘Konumuz’ yürürken, koşarken, konuşurken, dururken, izlerken, poz verirken, kaybolurken, bulurken, beklerken, keşfederken, dalarken, sevinirken, üzülürken, telaşlanırken, ümit ederken, yanından geçerken, vazgeçerken, varsayarken… Hep karşımızda duran, kafamızı her kaldırdığımızda, her dokunduğumuzda, her nefes aldığımızda gördüğümüz ama görmekten mutlu olmadığımız her tasarım objesi.
‘Amacımız’ giderek yayılan, kontrolden çıkan, alışılagelen uzun vadede çözülmesi daha da zor olan, başına buyruk, plansız, denetimsiz ve her türlü estetik ve işlevsel kaygıdan uzak, yavaş yavaş tüm hayatımızı kaplayan ve hiçbir tasaya çare olmayan, tasarım kargaşasına yönelik çözümler üretmek. Görünmeyeni görünür, konuşulmayanı konuşulur, üzerine düşünülmeyeni düşünülür kılmak ve uzun vadede çözüme yönelik adımlar atmak.
‘Sonuç olarak’ her birimizin hayatına dokunan, kafasını meşgul eden, çözümler üretmeye iten bu soruna yönelik üretmiş olduğunuz projelerinizi bekliyoruz.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, ‘Yaşam Alanı, Çalışma Alanı, Alışveriş Alanı, Ticari Konaklama Alanı, Eğitim-Kültür Alanı ve gerçekleşmemiş projelerle, Hayata Geçmemiş Konsept Projeler’ olmak üzere toplam altı kategoride verilecek ödüller için son başvuru tarihi 21 Şubat. Jüri değerlendirmesi sonucu kısa listeye kalan projeler 18-19 Mart’ta Swissotel’de düzenlenecek MIMARSIV Selection organizasyonunda sergilenecek. Kazananlar, 19 Mart tarihinde düzenlenecek ödül gecesinde açıklanacak. ARCHIST 2020 ödülü ise Berlin Tasarım haftası gezisi. Bu yılki juried yer alan isimler; Atilla Kuzu, Hakan Ezer, Han Tümertekin, İnci Deniz Ilgın, Sefer Çağlar, Tayfun Mumcu, Tülin Hadi, iş insanı Serdar Bilgili ve gazeteci, yazar Nilay Örnek.

Yarışmanın organizasyon komitesinde ise aşağıdaki isimler yer alıyor:
Ali Doruk – Aslı Sekmen – Banu Uçak – Görkem Volkan – Hakan Sekmen – İlkay Ongun – Jale Kulin – Tanju Özelgin

Detaylar için: http://archist.mimarsiv.com/2020/

Paylaş

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket