6. MARDİN BİENALİ BAŞLADI

ilk kez 2010 yılında, Mardin’i çağdaş sanatın merkezlerinden birine dönüştürmek amacıyla düzenlenen Mardin Bienali'nin 6. edisyonu, 10 Mayıs-10 Haziran 2024 tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor.

Bu yıl Ali Akay’ın küratörlüğünde "Daha Uzaklara" temasıyla düzenlenen bienal, Mardin’in tarihi mekanlarına ve gündelik hayatına yayılarak bölgedeki sanatsal üretimin görünürlüğüne katkıda bulunmayı amaçlıyor. Bienalin açılışı, ana mekanlardan biri olan Alman Karargahı’nda gerçekleştirildi. Ali Akay, açılış konuşmasında bienalin direktörleri Döne Otyam ve Hakan Irmak’a ve tüm bienal ekibine teşekkürlerini sundu.

Mardin Bienali, çağdaş sanat aracılığıyla sanatçılara, sanatseverlere ve sanat profesyonellerine buluşma alanı yaratarak, şehrin benzersiz mimarisi ve kültürü içinde çeşitli sanatsal etkinlikler sunuyor. Bu yıl, bienalin kavramsal çerçevesi, toplumların küreselleşmiş geçmişine bakarak doğaya, kültüre, bitkilere, hayvanlara ve farklı insan topluluklarına dair sorunları ele alıyor. Bienal, sanatsal açıdan gözlemleme, düşünme ve yaratma fırsatları sunarak bu sorunlar üzerinde duruyor ve çözümler arıyor.

Mardin Bienali, Fransa, İtalya, Fas, ABD, Arjantin, Hollanda, İngiltere, Brezilya, Almanya gibi ülkelerden birçok sanatçının eserlerini izleyiciyle buluşturuyor. Sergide Ahmet Öğüt, Ali Kazma, Aslı Çavuşoğlu, Ayşe Erkmen ve daha birçok sanatçının yapıtları yer alıyor. Ayrıca, sanat dünyasından aktörlerin veya kurumların sergi yapmaya davet edildiği "Davet Edilen / Invited" çalışması kapsamında, "Müşterek" sergisi de görülebiliyor.

https://www.mardinbienali.org/hakkinda.aspx#:~:text=Mardin%20bienalleri%2C%20Mardin%20Sinema%20Derne%C4%9Fi,2024%20tarihleri%20aras%C4%B1nda%20izleyiciyle%20bulu%C5%9Facak.

https://artam.com/makaleler/konular-konuklar/mardin-bienali-basladi-3