18. İSTANBUL BİENALİ KÜRATÖRÜ IWONA BLAZWİCK OLDU

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Bienali’nin 18’inci edisyonu 14 Eylül-17 Kasım 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 18. İstanbul Bienali’nin küratörlüğünü İngiliz yazar ve sanat tarihçisi Iwona Blazwick üstlenecek.

Türkiye'nin ve bölgenin en kapsamlı uluslararası sergisi olan İstanbul Bienali, çağdaş sanatçıların ve sanatçı kolektiflerinin tanıtılmasında önemli bir rol oynuyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Bienali’nin 18’inci edisyonunun küratörlüğünü ise İngiliz yazar ve sanat tarihçisi Iwona Blazwick üstlenecek.

Küratör, sanat eleştirmeni ve akademisyen Iwona Blazwick kısa süre önce AlUla'daki Kraliyet Komisyonu'na küratör olarak atandı. 2001-2022 yılları arasında Londra'da Whitechapel Gallery’nin direktörlüğünü yapan Blazwick dünyanın saygın müzelerinden Tate ve Londra Çağdaş Sanatlar Enstitüsü’nde (ICA) çeşitli görevler üstlendi. Dünyanın dört bir yanından modern ve çağdaş sanatçıların çok sayıda kişisel ve karma sergisinin küratörlüğünü yapmış ve kamusal alanda sanat eserleri sipariş etmiş olan Blazwick ayrıca Avrupa, ABD, Japonya ve Çin'de araştırma sergileri ve kamusal sanat programlarının bağımsız küratörlüğünü üstlendi. Sanata olan katkılardan dolayı 2007 yılında Kraliçe tarafından Britanya İmparatorluk Nişanı ile onurlandırılan Iwona Blazwick, Fransa’da Officier des Arts et Lettres ve İtalya’da da Officer of the Star of Italy nişanlarının da sahibi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenecek 18. İstanbul Bienali’nin genel açılışı 14 Eylül 2024 tarihinde yapılacak. Bienalin ön izleme günleri, basın mensupları için 10-11-12-13 Eylül 2024, sanat profesyonelleri için ise 12-13 Eylül 2024 tarihleri olarak açıklandı.