17. Venedik Mimarlık Bienali’ne doğru

Dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden Venedik Bienali’nin 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi, 23 Mayıs – 29 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek. Bienali küratörlüğünü ise, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) Mimarlık ve Planlama Fakültesi’nin başındaki isim, Lübnanlı mimar ve yazar Hashim Sarkis üstleniyor. Kendi adını taşıyan bir ofisi bulunan Sarkis, uzun yıllar Harvard Üniversitesi Yüksek Tasarım Okulu’nun (GSD) kadrosunda yer aldı.

İKSV tarafından koordinasyonu yürütülen açık çağrı sürecinin sona eren ilk aşamasında başvuruların, Türkiye Pavyonu için önerilen serginin temasını belirlemesi isteniyor. İkinci aşamada ise yerleştirme ve mekân tasarımı, yöntem, küratöryel ekip, basılı malzeme ve bütçe gibi konularla ilgili ayrıntılı bilgi bekleniyor. Bu süreç sonunda seçilecek başvuru sahiplerinin sergiyle ilişkili tüm küratöryel sorumlulukları üstlenmesi, sergiyi Seçici Kurul ve İKSV ekibi ile koordinasyon hâlinde geliştirmesi amaçlanıyor.

Başvuruların, mimarlık alanındaki güncel sorunları yeni fikir ve kavramlar üzerinden yerel, bölgesel ve küresel boyutlarda tartışmaya açabilen, mimarlık kavramlarını disiplinlerarası yaklaşımlarla irdeleyen, tutarlı bir küratöryel anlatı sunması bekleniyor. Aslı Çiçek, Ippolito Pestellini Laparelli, Prof. Dr. Ayşen Savaş, Han Tümertekin ve Ertuğ Uçar’dan oluşan seçici kurulun değerlendirmesi sonucu ilk aşamayı geçen projeler, 3 Temmuz 2019 tarihinde açıklanıyor.

(Kaynak: İKSV)

Paylaş

Teklif Alın

Tamamla Devam Et
Teklif Listeniz shopping_basket